İlk Görüşme

Uzun süredir çocuk sahibi olmak istiyorsunuz ancak bugüne kadar doğal yollardan isteğinize kavuşamadınız. Bir uzmana başvuracaksınız ama ilk görüşmede sizi nelerin beklediğini bilmiyorsunuz. İşte tüp bebek tedavisinde birinci aşama sayılan ilk görüşmede yaşanacaklar.

Çiftin doktorla ilk görüşmesi hangi tedavi yöntemine uygun olduklarına karar verme amacını taşır. Görüşme sırasında çiftin öyküsü alınır, önceden yapılmış olan tetkikler değerlendirilir ve kadınla erkek muayene edilir.

Kliniğimize başvuran tüm kadın hastalara tam bir jinekolojik muayene yapılır. Bu muayene ek olarak kolposkopik ve ultrasonografik incelemeyi de kapsar. Kolposkopi rahim ağzı kanserlerinin tanısında kullanılan biomikroskopik bir muayene yöntemidir. Gerek rahim ağzı kanserleri, gerekse de kansere dönüşme riski taşıyan başlangıç dönemi hastalıkların tanısında kullanılan son derece değerli bir muayene yöntemidir. Genellikle smear testinde kanser şüphesi taşıyan hastalara uygulanan bir muayene yöntemi iken, biz Soranus’ta bunu rutin uyguluyoruz. Kadının jinekolojik muayene ve ultrason incelemesi yapıldıktan sonra gerekirsa smear (rahim ağzı kanseri tarama testi) ve çeşitli bakteriyolojik incelemeler için numuneler alınır.

Erkek muayenesi meni tahlili ile yapılır. Biz bu tahlilin muhakkak kliniğimizde yapılmasını istiyoruz. Burada sperm sayısı ve fonksiyonları değerlendirilir. Eğer menide hiç sperm yoksa çeşitli hormon tahlilleri ve bazı genetik testler istenebilir.

Adetin üçüncü günü yapılan hormon tetkikleriyle, yumurtalıkların ilaçlara nasıl cevap verecekleri önceden anlaşılmaya çalışılır. Daha önce çekilmemiş ya da çekildiği halde kalitesi yetersizse rahim ve tüplerin görüntülenmesi amacıyla bir rahim – tüp filmi çekilmesi istenebilir.

Her iki eş için kan grubu, AIDS, hepatit testi istenir. Kadınlarda ek olarak tam kan sayımı, kan şekeri, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri, gebelik sırasında bebeği olumsuz yönde etkileyebilecek çeşitli mikrobik hastalıklara karşı testler de istenir.

İkinci görüşme: Bunun amacı, ilk görüşmede istenen tetkikler değerlendirilerek, bir tedavi planı çizilmesi ve bunun çiftlerle tartışılmasıdır. Plan yapılıp hangi ilaçların, hangi protokole göre uygulanacağına karar verildikten sonra tedaviye başlanır.